Prostowanie elementów po obróbce termicznej to nieczęsto spotykany na rynku proces, choć dający zaskakujące rezultaty. Wykorzystuje się go przede wszystkim do uwolnienia od deformacji elementów ciętych laserowo i tłoczonych, aby uzyskać oczekiwaną płaskość, nawet w przypadku elementów o wysokiej wytrzymałości, mieszcząc się w bardzo wymagających normach.

Mając na uwadze przydatność tego procesu oraz oczekiwania naszych Klientów, wzmocniliśmy nasz park maszynowy o serwo-hydrauliczną prostowarkę precyzyjną FlatMaster 55 firmy ARKU i wprowadziliśmy do naszej oferty usługę prostowania blach. Prostowarka nadaje się do pracy z różnymi materiałami, w tym elementami o wysokiej wytrzymałości i z wycięciami, w szerokim zakresie grubości: od 0,5 do 15 mm. Maksymalna szerokość blachy, którą można poddać prostowaniu, wynosi 1650 mm. Wałki przegubowe o wysokiej wydajności w napędzie oraz serwohydrauliczna regulacja szczeliny prostującej sprawiają, że prostowarka Flatmaster 55 jest bardzo wydajna.

Dlaczego warto prostować blachy po cięciu laserowym lub tłoczeniu?

Podczas obróbki termicznej, takiej jak cięcie laserowe, do materiału przedostaje się duża ilość ciepła. W wyniku ogromnej różnicy temperatur dochodzi do powstawania naprężeń i utwardzeń na krawędziach, przez co po cięciu blachy wykazują skrzywienie. Również podczas procesu tłoczenia może dochodzić do odkształcenia elementu i uwolnienia się wewnętrznych naprężeń materiału.

Obróbka niewyprostowanych blach może być znacznie utrudniona. Podczas gięcia dochodzi do powstawania błędnych odchyleń kątowych, które powodują konieczność wykonania dodatkowych prac wykończeniowych i zwiększają ilość odpadów. Jeśli chodzi o spawanie, to przygotowanie niewyprostowanego materiału do tego procesu jest zazwyczaj bardzo kosztowne. Ponadto proces spawania się wydłuża, co powoduje zwiększenie działania ciepła, a w rezultacie odkształcenie blach i konieczność ich dodatkowego prostowania.

Z tego względu po toczeniu i cięciu laserowym blach warto zdecydować się na usługę prostowania. Proces ten nie jest wymagany, ale jest bardzo ekonomiczny i daje duży komfort pracy na kolejnych etapach produkcji. Pozwala na przyspieszenie późniejszej obróbki elementów w procesach spawania, gięcia oraz frezowania. Możliwości naszej prostowarki precyzyjnej firmy ARKU są bardzo szerokie, zarówno pod kątem pojemności, jak i zakresu grubości obrabianego materiału. Jesteśmy w stanie zrealizować najróżniejsze zlecenia. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów współpracy.

Jakie materiały można prostować prostowarką precyzyjną?

Prostowaniu prostowarką precyzyjną można poddać wszystkie metale, które cechują się minimalnym wydłużeniem przy zerwaniu wynoszącym 5% oraz wyraźną granicą plastyczności. Jeśli wartości tych parametrów są nieznane, należy przeprowadzić próbę prostowania. Ogólnie rzecz biorąc, przyjmuje się, że prostować można wszystkie materiały, które się zginają.

Prostowaniu prostowarką precyzyjną można poddać także materiały utwardzone, które charakteryzują się wydłużeniem przy zerwaniu. Niezbędne jest jednak zastosowanie dużych sił oraz małych średnic walców. Prostowanie materiału bez wydłużenia przy zerwaniu grozi ryzykiem powstawania pęknięć, a nawet jego złamania. Aby sprawdzić, czy jest ono możliwe i jaki daje rezultat, należy przeprowadzić próbę prostowania.

Decydując się na prostowanie, warto mieć na uwadze możliwość zmiany właściwości materiału. W przypadku prostowania metali żelaznych zwykle nie dochodzi do zmian właściwości mechanicznych. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku prostowania metali miękkich, takich jak aluminium i magnez – pojawia się ryzyko ścierania materiału lub zmniejszenia się granicy plastyczności. Metale szlachetne po kilkukrotnym prostowaniu wykazują z kolei tendencję do utwardzania się.

Wróć do oferty

Maszyny

Prostowarka precyzyjna ARKU FlatMaster* 55 165

Dane techniczne:

  • Ilość walców prostujących: 19 szt., wszystkie walcujące i zsynchronizowane,
  • Ilość rolek podpierających: 231 szt.,
  • Średnica walców prostujących: 56 mm,
  • Maks. szerokość detalu: 1650 mm
  • Min. długość detalu: 100 mm
  • Dokładność ustawień: 0,01 mm
  • Prędkość: od 3 do 12 m/min, prędkość regulowana
  • Wysokości wlotowa: ok. 950 mm
  • Masa: ok. 17.000 kg
  • Wymiary (dł x szer x wys): ok. 2.400 x 3.850 x 2.100 mm
  • Przyłącze Elektryczne: 3 x 400V-PE (±10%), 50Hz (±1Hz), TN-S / TN-C

Nasi partnerzy:

Biokominki
Gmpv
Dekorta
Bysil2023