Cięcie laserowe to popularna metoda obróbki elementów stalowych. Nie bez przyczyny – technika ta ma wiele zalet w porównaniu z innymi sposobami cięcia stali. Przyglądamy się im w poniższym artykule.
Cięcie laserowe wyróżnia się niezwykle wysoką precyzją. Średnica wiązki laserowej w punkcie skupienia wynosi zaledwie setne części milimetra, co pozwala na wykonywanie bardzo małych otworów i szczelin. W połączeniu z komputerowym sterowaniem numerycznym (CNC) umożliwia to realizowanie nawet najbardziej skomplikowanych projektów.
Cięcie laserem jest nie tylko precyzyjne, ale także bardzo szybkie. Prędkość cięcia za pomocą nowoczesnych wycinarek fibrowych waha się od kilkudziesięciu do nawet ponad stu metrów na minutę, w zależności od modelu maszyny oraz rodzaju i grubości przecinanego materiału. Umożliwia to wycinanie elementów dosłownie w mgnieniu oka.
Cięcie laserowe to obróbka termiczna, wiec skutkiem ubocznym jest nagrzanie materiału. Na powierzchni materiału nie tworzą się zadziory ani żużel, dzięki czemu gotowy produkt zazwyczaj nie musi być poddawany żadnej obróbce końcowej.
Obróbka laserem wykonywana jest bez udziału materiałów pomocniczych lub z wykorzystaniem gazów tnących – trzy stosowane najczęściej to sprężone powietrze, tlen i azot. Dzięki temu cięcie laserowe stali nie generuje odpadów w postaci wiórów, pyłu metalicznego czy materiału ściernego, który jest stosowany podczas cięcia strumieniem wody.
Wycinarki laserowe to maszyny łatwe i bezpieczne w obsłudze. Podstawowych zasad pracy za pomocą tych urządzeń można nauczyć się nawet w jeden dzień roboczy. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to pracownik nie ma praktycznie żadnego kontaktu z maszyną ani obrabianym materiałem, dzięki czemu nie jest narażony na sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu.