Jakie blachy można ciąć laserowo?

Cięcie laserowe jest uważane za najszybszą i najbardziej precyzyjną metodę obróbki blach. Pozwala na wycinanie rozmaitych materiałów o różnej grubości i kształcie, a krawędzie nie zawsze muszą być poddawane dalszej obróbce. Każda metoda ma jednak swoje ograniczenia. Jakie rodzaje laserów można wyróżnić, jaka jest ich precyzja i jakie blachy można przecinać za ich pomocą?

Rodzaje laserów

W procesach cięcia stosuje się dwa podstawowe rodzaje laserów. Pierwszym z nich jest laser gazowy CO2, w którym ośrodkiem czynnym jest dwutlenek węgla. Nadaje się do cięcia i grawerowania. Lasery CO2 wyróżniają się najwyższą wydajnością i są zazwyczaj stosowane do cięcia stali niestopowej, stali odpornych na korozję, stopów tytanu i aluminium.

Drugim rodzajem laserów stosowanych w procesach cięcia jest laser fibrowy. Działa on na zupełnie innej zasadzie – diody tworzą strumień światłowodowy, który odbija się od giętkiego włókna, dzięki czemu przekształcany jest w wiązkę zdolną do obróbki metalu. Laser fibrowy sprawdza się w cięciu stali, metali kolorowych i wielu innych materiałów.

Precyzja cięcia

Cięcie laserowe jest najbardziej precyzyjną dostępną technologią cięcia stali. Umożliwia wycinanie przeróżnych kształtów, a dodatkowo gwarantuje powtarzalność, zarówno przy precyzyjnych perforacjach, jak i przy wielkogabarytowych obudowach. Dokładność tej metody najlepiej obrazuje fakt, że laser jest w stanie wycinać otwory nawet o średnicy jednego włosa. Co więcej, powstała szczelina cięcia jest niewiele większa niż sama wiązka laserowa, dzięki czemu ten rodzaj obróbki minimalizuje ilość odpadów.

Grubość i materiał blachy

Możliwe jest cięcie laserowe blach o różnej grubości. Jakiej dokładnie? Zależy to od zastosowanej wycinarki laserowej oraz materiału, z którego wykonana jest blacha. Na przykład nasze wycinarki fibrowe TRUMPF pozwalają na cięcie blach:

  • ze stali szlachetnej o maksymalnej grubości 40 mm,
  • ze stali konstrukcyjnej i aluminium o maksymalnej grubości 30 mm,
  • z miedzi o maksymalnej grubości 16 mm,
  • z mosiądzu o maksymalnej grubości 12,7 mm.

Jak widać, za pomocą lasera można bez problemu przecinać blachy o grubości kilkudziesięciu milimetrów. Laser szczególnie dobrze radzi sobie z różnymi rodzajami stali i aluminium, a nieco gorzej z innymi metalami kolorowymi.

Rodzaj walcowania blachy

Tylko technologia cięcia laserowego może być stosowana do obróbki tak wielu rodzajów materiałów organicznych i nieorganicznych. Z wykorzystaniem lasera można ciąć zarówno blachy gorąco-, jak i zimnowalcowane. Blachy gorącowalcowane stosuje się zwykle w produkcji dużych elementów konstrukcyjnych, maszyn i pojazdów. Po cięciu laserem można poddać je obróbce wtórnej. Blachy zimnowalcowane produkuje się z blach gorącowalcowanych. Poddawane są dodatkowym procesom walcowania i żarzenia rekrystalizującego. Dzięki temu charakteryzują się lepszymi parametrami i estetyką od blach gorącowalcowanych.

 

Nasi partnerzy:

biokominki
gmpv
dekorta
bysil2023