Prostowanie detali po cięciu laserowym to proces, który na pierwszy rzut oka może wydawać się zaskakujący – w końcu obróbka laserowa jest powszechnie uważane za jedną z najbardziej precyzyjnych metod obróbki materiałów. Dlaczego więc warto prostować detale po cięciu laserowym? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym wpisie.
Cięcie laserowe to termiczna metoda obróbki. Wiązka laserowa, uderzając w powierzchnię materiału, silnie ją nagrzewa, aż do stopienia lub całkowitego odparowania. W wyniku tego do obrabianego elementu przedostaje się ogromna ilość ciepła i powstaje duża różnica temperatur, która może doprowadzić do pojawienia się naprężeń i utwardzeń na jego krawędziach. W rezultacie, nawet jeśli cięcie zostało wykonane z najwyższą precyzją, detal może wykazywać pewne odkształcenia.
Choć prostowanie blach i innych elementów metalowych i stalowych po cięciu laserowym nie jest wymagane, zapewnia wiele korzyści na kolejnych etapach produkcji. Dzięki temu, że materiały są idealnie płaskie, ich późniejsza obróbka, na przykład w procesach gięcia, frezowania czy spawania, przebiega znacznie szybciej. Przekłada się to na oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy. Dodatkową zaletą prostowania jest zminimalizowanie odpadów, co pozwala lepiej zadbać o środowisko naturalne.
Istnieje wiele metod prostowania: od klasycznej metody z zastosowaniem młota i ognia przez użycie walcarek i pras aż po wykorzystanie prostowarek precyzyjnych. W naszej firmie korzystamy z tej ostatniej metody. Dysponujemy serwo-hydrauliczną prostowarką precyzyjną firmy ARKU, której możliwości są bardzo szerokie – za jej pomocą jesteśmy w stanie prostować materiały o maksymalnej szerokości 1650 mm i grubości od 0,6 do 15 mm. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprostać potrzebom szerokiego grona Klientów. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów zamówienia.